sobota, 12 stycznia 2013

Szare Nowości

NOWOŚCI:

PRAKTYCZNY PORADNIK DLA ARTYSTÓW
Wydawca: Stowarzyszenie Sztuka Cię Szuka
Co warto, a co się opłaca? Być może właśnie to pytanie zadają sobie absolwenci uczelni artystycznych zasilający rynek pracy, których rokrocznie przybywa około tysiąca.
"Praktyczny poradnik dla artystów" to publikacja przeznaczona dla studentów i absolwentów uczelni artystycznych, dla których przygotowany został m.in. raport z badań jakościowych dotyczących kondycji polskich twórców. Opracowany przez Ewę Jarosz, socjolog o dużym doświadczeniu w badaniach rynku pracy, opiera się na ponad 300. stronach wywiadów przeprowadzonych z twórcami i ekspertami (krytycy, galernicy i pracownicy instytucji publicznych) aktywnymi na scenie artystycznej. W efekcie powstał obraz rodzimego rynku sztuki, a także samej mentalności i problemów środowiska artystycznego.
Również na realnych trudnościach, z jakimi spotykają się twórcy, oparte są kazusy w zakresie prawa autorskiego, przygotowane przez Monikę Zielińską - adwokatkę i artystkę wizualną. Spisu treści poradnika dopełnia lista praktycznych adresów, gdzie twórcy mogą szukać wsparcia finansowego, informacji o dostępnych pobytach twórczych, stypendiach czy możliwościach kontynuowania edukacji. Kieszonkowy niezbędnik, zaprojektowany przez studio Fontarte, to prawdziwy must-have w biblioteczce każdego absolwenta sztuk wizualnych.

PRZEWODNIK PO WARSZAWSKICH BLOKOWISKACH
Autor: Jarosław Trybuś
Wydawca: Muzeum Powstania Warszawskiego
Przewodnik po warszawskich blokowiskach jest zaproszeniem do spaceru po siedemnastu warszawskich blokowiskach, większychi mniejszych, bliższych i dalszych, starszych i nowszych, z których każde ma swoją historię, specyfikę, ciekawe miejsca i ukryte niespodzianki.
Akt oskarżenia przeciw blokom i blokowiskom jest bardzo długi: że brzydkie, że nieludzkie, że można się na nich zgubić, że niebezpieczne... Jednak osiedla bloków są miejscem życia tysięcy warszawiaków. Trudno ich nie zauważać, tym bardziej, że są wszędzie – nawet w centrum miasta. Trudno udawać, że nie istnieją. Nawet jeśli sami nie mieszkamy w bloku, na osiedlach bywamy jako przechodnie lub goście. A skoro tak, warto się im przyjrzeć. Docenić ich różnorodność. Poznać historię. Zauważyć życie, które toczy się tam mimo czarnych prognoz.
Dostrzec urok. Polubić.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz