czwartek, 29 listopada 2012

80 okazji w Szarej!


Kalendarz z 80 okazjami do świętowania na rok 2013 nadchodzi! Malwina Konopacka i Tomek Bersz w tym roku proponują edycję muzyczną. Można już rezerwować. Premiera projektu miała miejsce na Targach Książki w Krakowie. Teraz do nabycia w Szarej Cegle. Spiesz się ilość limitowana!

niedziela, 25 listopada 2012

Kooperatywa Kup Pan Cegłę czyli Szara Strefa Cegła

Po kolejnym spotkaniu z rydzami w Szarej zawiązała się Kooperatywa Spożywcza. Współpracujemy ze sobą. Każdy może zorganizować sprzedaż. Zapraszamy do współpracy !
KOOPERATYWA KUP PAN CEGŁĘ czyli Szara Strefa Cegła :)

czwartek, 22 listopada 2012

Akcja Rydz w Szarej

Całkiem niespodziewanie pojawili się u nas ludzie z inicjatywą sprzedaży 190 kilo świerzych rydzy.
Środowisko związane z ideą Slow Food w Szarej. To nam się podoba!



wtorek, 20 listopada 2012

Czesław Olszewski 'WARSZAWA NOWOCZESNA' Raster w Szarej

Fotografie z lat trzydziestych XX wieku:

Czesław Olszewski 'WARSZAWA NOWOCZESNA'

wydawca: Raster

cena: 120 PLN

Album fotografii Czesława Olszewskiego jest unikalnym dokumentem kultury ostatniej przedwojennej dekady. To fascynująca podróż do "Warszawy przyszłości" śladami modernistycznej architektury.
Publikacja jest próbą wskrzeszenia doskonałości międzywojennej warszawskiej szkoły architektury, ale zarazem jest opowieścią o idealistycznym, modernistycznym spojrzeniu. O tym, jak architektura tworzy nowy ład przestrzenny i estetyczny oraz jak fotografia kreuje w nas jego świadomość.
Album zawiera prawie 300 archiwalnych fotografii przedstawiających wybrane warszawskie gmachy użyteczności publicznej, osiedla, apartamentowce, wille i modernizowane w latach trzydziestych XX wieku arterie. Wszystkie zdjęcia zostały zeskanowane z oryginalnych, szklanych negatywów. O ile to było możliwe, na podstawie zachowanych śladów, odtworzone zostało również autorskie kadrowanie.
Część albumową poprzedzają eseje prof. Marty Leśniakowskiej i Piotra Jamskiego, specjalistów z Instytutu Sztuki PAN, które przybliżają sylwetkę Czesława Olszewskiego oraz znaczenie i specyfikę historycznej fotografii architektury.
 

poniedziałek, 19 listopada 2012

Rebelmebel w Szarej





Pan Major i Siostry

Pan Major i Siostry . tylko po egzemplarzu od Rebelmebel do nabycia w Szarej!



niedziela, 11 listopada 2012

Warszawa niezaistniała Jarosława Trybusia w Szarej!

 
WARSZAWA NIEZAISTNIAŁA
[2012-10-24]

Warszawa niezaistniała Jarosława Trybusia to pierwsza publikacja zbierająca nierozpoznane dotąd i rozproszone projekty tworzone z myślą o Warszawie wczesnych lat 40. XX wieku. Stolica Polski, młodego kraju o mocarstwowych ambicjach przygotowywała się do Powszechnej Wystawy Krajowej, planowanej na 1944 rok w okolicy Saskiej Kępy. Rok ten miał stać się datą graniczną, od której w przyszłości liczono by okres rozkwitu nowoczesnej europejskiej metropolii.
Sny o potędze zrealizować się miały wraz z założeniem rozległych terenów wystawowych na miejscu dzisiejszego Stadionu Narodowego i Parku Skaryszewskiego, przebudową historycznego centrum miasta z placem Piłsudskiego, placem Zamkowym i Starym Miastem na czele, budową nowego Dworca Centralnego wraz z Centralnym Dworcem Pocztowym, lotniska na Gocławiu oraz budową dzielnicy reprezentacyjnej na Polu Mokotowskim – Dzielnicy Marszałka Józefa Piłsudskiego wraz ze Świątynią Opatrzności Bożej. Książka oparta jest na wieloletnich badaniach.
Większość zawartych w niej ilustracji nie była dotąd publikowana, bądź była znana z bardzo słabych reprodukcji. Fotografie i rysunki architektoniczne ze zbiorów m.in. Muzeum Narodowego i Narodowego Archiwum Cyfrowego składają się na najpełniejszy jak dotąd obraz Warszawy monumentalnej, rysowanej pod okiem prezydenta Starzyńskiego pod koniec lat 30. Architektura i urbanistyka zaprezentowane są jako idealne odbicie nastrojów drugiej połowy lat 30. – epoki, w której modernizacyjne ambicje młodego państwa splotły się nierozerwalnie z duchem nacjonalizmu i militaryzmu. Autor stawia przewrotne pytanie: czy wizja Warszawy niezrealizowana z powodu wojny, byłaby inna gdyby nad Europą nie wisiało widmo owej wojny?

Wydawcy:

Muzeum Powstania Warszawskiego
Instytut Stefana Starzyńskiego
Muzeum Narodowe w Warszawie
Fundacja Bęc Zmiana
Partner wydania:
Narodowe Archiwum Cyfrowe
Publikacja dofinansowana ze środków Muzeum Historii Polski w Warszawie w ramach programu Partiotyzm Jutra.

CENA: 39,90 PLN

11.11.12 / Hubert Pokrandt w Szarej

 
11 listopada jest 315. dniem w kalendarzu gregoriańskim, to święto Niepodległości w Polsce, Wyzwolenia w Belgii, singli w Chinach czy bliźniąt w Tajwanie.

Dla Szarej jest powrotem do aktywności, którą zainicjuje wernisaż wystawy obrazów Huberta Pokrandta z Wrocławia, stworzonych z myślą o przestrzeni Szarej Cegły.

Jak sam o niej mówi: "Na wystawie będzie można zobaczyć obrazy i rysunki z ostatnich paru miesięcy. Będą to prace abstrakcyjne i zapisy wyobrażeń. Senne wizje przedstawiające dom moich rodziców
, zdeformowane portrety znajomych, a nawet niewielki szkic przedstawiający ukrzyżowanie. Podczas jej tworzenia często miałem ochotę, aby poprowadzić ją w określonym kierunku, ale proces twórczy okazał się na tyle żywy, że wszelkie plany rozmywały się raz za razem."
http://hubertpokrandt.blogspot.com/

Wystawę będzie można oglądać do końca miesiąca.

Serdecznie zapraszamy!