poniedziałek, 12 grudnia 2011

Kierunek Wilanów - Recyklingowy Plac Zimowy - RePlaz - No Muda

Zimą można ulepić bałwana albo zjeżdżać na sankach, ale pod jednym warunkiem – musi spaść śnieg. Niepewna aura za oknem wcale jednak nie oznacza nudy w czterech ścianach. Żądni wrażeń młodzi warszawiacy już niedługo będą mogli wyszaleć się na recyklingowym placu zimowym, dodatkowo ucząc się odpowiedzialności za własną planetę.


RePlaz jest recyklingową instalacją zimową dla dzieci, mającą, poza walorem rozrywkowym, również kształtować ich wyobraźnię przestrzenną. Wśród atrakcji na kilkusetmetrowej powierzchni znajdą się ślizgawki wykonane z aluminium i plexi, wiatraki z butelek pet czy styropianowe kule do turlania – te ostatnie mogą być świetną alternatywą dla wspomnianego bałwana, gdy za oknem temperatury będą plusowe. 

Dodatkowym walorem placu jest jego dizajnerski charakter. RePlaz pokazuje, że przedmioty z wtórnego odzysku wcale nie muszą być nieestetyczne, a przy odrobinie inwencji mogą tworzyć kompozycję zarazem niebanalną wizualnie i praktyczną. 

W projekcie biorą udział nie tylko polscy twórcy. Rodzimych artystów wsparła swym doświadczeniem w dziedzinie ekologicznej rozrywki holenderska grupa Refunc w składzie Jan Korbes, Bart Groenewegen. Można liczyć na to, że po recyklingowym placu zabaw reFUN i miejscu zimowych uciech rePlaz - już niedługo w całej Polsce zaczną powstawać proekologiczne instalacje, koegzystujące z wielkomiejskim klimatem i budzące świadomość ekologiczną ludzi w każdym wieku.

Otwarcie placu planowane jest na 18 grudnia, z jego uroków dzieci i rodzice będą mogli korzystać aż do kwietnia.

/tekst Michał Huczek/No Muda

Organizatorzy: 
Urząd Dzielnicy Warszawa Wilanów/Kolektyw NO MUDA
Koordynacja projektu /Marcin Brzózka/
Koordynacja artystyczna/Anna Ławrynowicz/Magda Major/
Twórcy:
Jan Korbes, Bart Groenewegen/Holandia/ http://www.refunc.nl/ /
Gabrysia Kowalska / http://www.gabukow.pl/ /
Anna Ławrynowicz 
Magda Major
Mikołaj Biberstein-Starowieyski
Agata Hall
Marta Niemywska / http://martaniemywska.com/
Dawid Grynasz / http://dawidgrynasz.com/

Partnerzy:
Coca-Cola HBC Polska
MPO Warszawa

Narodowy Instytut Audiowizualny (NINA)
Fabryka Styropianu ARBET
TUPLEX Tworzywa Sztuczne 

Pracownia Mysikrólik

poniedziałek, 3 października 2011

Pierwszy w Polsce Recyklingowy Plac Zabaw - ReFUN - No Muda!

W ramach akcji REBLOK (Społecznej Rewitalizacji Blokowisk www.re-blok.pl) oraz we współpracy z Urzędem Dzielnicy Targówek m. st. Warszawy zrealizowaliśmy nasz pierwszy projekt reFUN a zarazem pierwszą tego typu w Polsce recyklingową przestrzeń, która służy zarówno jako plac zabaw, jak i nowatorsko zaprojektowana przestrzeń publiczna. 



ReFUN jest instalacją zbudowaną z wtórnie odzyskanych materiałów i wykonaną w sposób bardzo estetyczny. Jej głównym założeniem jest praktyczne wykorzystanie recyklingu, dlatego pokazuje upcyclingowe zabawki, ciekawostki ekologiczne, zachęca do zabawy i poszukiwania przygód. Artyści zaproszeni do wykonania projektu to profesjonalni dizajnerzy z wieloletnią praktyką i doświadczeniem w pracy z dziećmi, ilustratorzy, muraliści, projektanci, m.in: Jan Korbes i Boris Duijneveld z holenderskiej grupy Refunc (www.refunc.nl), Axel Void z Berlina (www.axelvoid.com), Gaba Kowalska (www.gabukow.pl), Kasia i Karol Przestrzelscy (www.art-tool.pl), Sylwester Gałuszka i Robert Mikołaj Jurkowski z grupy PGR_Art (www.pgr.art.pl), kolektyw 60BAG (www.60bag.com) oraz Magda Major i Anna Ławrynowicz.


Organizatorzy projektu:
Marcin Brzózka / producent
Anna Ławrynowicz / koordynacja artystyczna


Współorganizatorzy:
Urząd Dzielnicy Targówek m. st. Warszawy:
Krzysztof Mikołajewski / Z-ca Burmistrza
Hanna Nowak - Radziejowska / Wydział Kultury 
więcej na blogu No Muda

czwartek, 1 września 2011

startujemy z kolektywem NO MUDA!



Marnotrawstwo – grzech wrodzony naszych czasów, śmiertelna choroba, w walce z którą trzeba wykorzystywać nie tylko pokłady cierpliwości i determinacji, ale i kreatywność. Idea ta przyświeca członkom kolektywu NO MUDA, zrzeszającego artystów, dizajnerów i projektantów recyklingowych, doświadczonych na polu walki z poglądem, że odpady nadają się wyłącznie do składowania czy ewentualnie wtórnego odzysku.To, co zostało zapomniane przez człowieka, uznane za nieestetyczne i zbędne, na powrót może cieszyć. Nasza inwencja przekształca te materiały w elementy scenografii miejskiej, place dla dzieci, miejsca relaksu i zabawy dla dorosłych. Innowacyjne, dizajnerskie, a zarazem funkcjonalne, edukują nie tylko ekologicznie, ale i estetycznie.MUDA to po japońsku marnotrawstwo. My temu zaprzeczamy.


Marcin Brzózka
Anna Ławrynowicz
Magda Major
Mikołaj Starowieyski


czwartek, 23 czerwca 2011

środa, 22 czerwca 2011

koniec

Legendarne miejsce, które nawet nie powstało

piątek, 10 czerwca 2011

piątek, 3 czerwca 2011

SASKA EXPO-zycja



instalacja SASKA EXPO-zycja / Szara Cegła / Dom Funkcjonalny
4-12/06/2011/ul.Jakubowska 16/Saska Kepa

Wystrój wnętrza 'Szarej Cegły' oraz ogródka, które powstaną na potrzeby spotkań w ramach 'Saska Expo', będą miały charakter bardzo tymczasowy i przywodzą na myśl rodzaj instalacji/ekspozycji. Zaistnieją więc bardziej jako forma działania artystycznego niż stricte użytkowego.
Zwłaszcza, że tak wielu artystów/designerów będzie brało w tym udział, min:
Zuzia Malinowska, Basia Malinowska, Marcin Ebert, Maciek Sobczak, Magda Czapiewska, Gabriela Kowalska, Marta Niemywska i Dawid Grynasz, grupa AZE, Gosia Mozolewska, kolektyw LaMaior (Magda Major, Anna Ławrynowicz)

http://www.domfunkcjonalny.org/
http://www.saskaexpo.pl/

czwartek, 2 czerwca 2011

czas start!

Marcin Brzózka / Mikołaj Starowieyski
Z Pragi Północ, z Saturatora,  przenosimy się na Saską Kępę, do Domu Funkcjonalnego przy ul. Jakubowskiej 16, gdzie zaadoptowaliśmy przestrzeń na kawiarnię pod nazwą Szara Cegła. Kto nie był bądź nie słyszał o Domu Funkcjonalnym odsyłamy na stronę internetową
http://www.domfunkcjonalny.org